Kanser Ağrıları

agri-tedavisi_kanser-agrisi_emine-nur-tozanKanser ağrısı nedir?

Tanı alan hastalarımızın %90’ında “AĞRI” şikayeti vardır.Hastalarımız tanı aldıktan sonra, once hastalığın varlığını ve ardından tedavisinin ne olacağı konusunda aşırı endişe duydukları için var olan ağrılarını ifade etmekten çekinirler. Ancak ağrı konusunda şikayet ederler ise, tanılarının tedavilerini ya da gidişatını erteleyip ihmal edebileceklerini düşünürler. Bu nedenle “kanserde ağrı tedavisi” hep ihmal edilen bir konudur.

Kanserde Ağrı üç neden ile vardır: Birincisi var olan kitlenin yarattığı ağrı. İkincisi bu kitlenin dışındaki başka bir yerde, o bölgede bulunduğu noktada sıkıştırdığı sinirler, kaslar ve kemiklere ait ağrı. Üçüncüsü ise radyoterapi/ kemoterapi/ cerrahi tedavisi sırasında ortaya çıkan ağrıdır. Üç ağrının tedavisi de birbirinden farklıdır.

Tedavi en başından sonuna kadar nasıl yapılır?

Tedavide “ağrı basamak tedavisi” uygulanır.

İki tedavi yönteminden %70-75 oranında, özellikle ağızdan kullanılan ilaçlardan yararlanılır. % 25-30 oranında da girişimsel yöntemlerden faydalanırız. Her zaman ilk tercihimiz ilaçların ağızdan kullanılmasıdır. Ama asla iğne değil. Hastaya “Bundan sonra sizinle ilgili bilgi için yakınınız hastaneye gelecek” deriz. Çünkü hastalarımızın hastaneye gelip gitmesi transferi çok zahmetli olur. Hastalarımızın yakınları belli periyodlarda bize gelir. 

Tedavinin gidişatını; 1’den 10’a kadar derecelendirme ile yaparız. Bize geldiğinde “10 üzerinden 9 olan ağrısı kaç oldu?” diye sorulur. Amacımız ağrı değerinin 4 ve altına düşmesidir ki günlük “YAŞAM KALİTESİ” devam edebilsin.

agri-tedavisi-prof-dr-emine-nur-tozanAğrının şiddetine göre, ilaçların dozları ya da çeşitleri değiştirilir. En büyük korku “BAĞIMLILIK” tır. Ağrısı olan hastanın ilaçlara bağımlılığı olmaz.

Medikal tedavide, “kırmızı” ve “yeşil” reçeteli ilaçların yazılması ve tekrar edilmesi ile ilgili sorunlar yaşanmakta ve bu konuda hasta, hasta yakınları mağduriyet yaşamaktadırlar.

Girişimsel yöntemlerden en çok epidural yada spinal port pompa sistemleri kullanılır ki, ağrıdan alınan ilaç dozları düşürülür ve hastanın bu ilaçlara bağlı yan etkileri minimalize edilir. Tüm tedaviyi uygulayan ekip başı Algoloji uzmanlarıdır. Şu an tüm Türkiye’de, Tıp Fakültelerinin hemen hemen hepsinde “ALGOLOJİ (AĞRI) BİLİM DALI” ya da Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde “AĞRI POLİKLİNİĞİ veya ÜNİTESİ” bulunmaktadır.

AĞRI ÇEKMEK KADER DEĞİLDİR!!!!!

Prof. Dr. Emine Nur Tozan
Algoloji Uzmanı

ağrı tedavisi, kanser ağrısı, ağrı merkezi istanbul, algoloji uzmanı, algoloji doktoru